2 LISTOPADA

grzechów odpuszczenie,
ciała zmartwychwstanie
i żywot wieczny.

„Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba. To końcowe oczyszczenie wybranych, które jest czymś całkowicie innym niż kara potępionych, Kościół nazywa czyśćcem[…]. Nauczanie to opiera się także na praktyce modlitwy za zmarłych, o której mówi już Pismo święte[…]. Kościół od początku czcił pamięć zmarłych i ofiarował im pomoce, a w szczególności Ofiarę eucharystyczną[…]. Kościół zaleca także jałmużnę, odpusty i dzieła pokutne za zmarłych.

Nie wahajmy się nieść pomocy tym, którzy odeszli, i ofiarujmy za nich nasze modlitwy”.

/Katechizm Kościoła Katolickiego 1030-1032/

W dniach 1 - 8 listopada, za nawiedzenie cmentarza i odmówienie jakiejkolwiek modlitwy w intencji zmarłych, można raz dziennie uzyskać odpust zupełny za zmarłych.

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych /2 listopada/ można uzyskać odpust zupełny za jednego zmarłego, nawiedzając kościół lub kaplicę i odmawiając Ojcze nasz, Wierzę w Boga i modlitwę w intencjach Ojca świętego.

Powyższe odpusty zupełne można uzyskać jedynie pod zwykłymi warunkami.